چالش نهنگ صورتی + نهنگ آبی همراه با تصاویر

چالش نهنگ صورتی در مقابله با چالش نهنگ آبی ایجاد شده است. در ادامه مطالبی در مورد آن خواهید خواند. قبل از آن در کمی در مورد چالش نهنگ آبی بدانید.

چالش نهنگ آبی چیست؟

به احتمال زیاد راجع به نهنگ آبی تا به حال مطالبی را شنیده اید. این بازی با عنوان چالش نهنگ آبی در طی 50 مرحله تلاش می کند تا قربانی خود را به سمت کارهای خطرناک بکشد و در نهایت باعث خودکشی فرد می شود. در ابتدا از قربانی خواسته می شود تا با ابزاری برنده زخم هایی بر روی دست خود ایجاد کند و در مراحل دیگر فرد را قدم به قدم برای پریدن از ارتفاع آماده می کند و در نهایت هم با پریدن از ارتفاع و خودکشی فرد بازی خاتمه پیدا می کند.

فیلیپ بودکین طراح چالش نهنگ آبی

طراح این بازی فیلیپ بودکین نام دارد. بازی طراحی شده توسط وی تلاش دارد تا بیشتر نوجوانانی را درگیر سازد که در سن بحرانی هستند و احتمال خودکشی در آنان بالاتر است. بودکین در مصاحبه ای که با رسانه ای روسی داشته اعلام کرده است، قربانیانش در اصل زباله های زیست محیطی هستند و او قصد دارد تا جامعه را از این زباله ها پاکسازی کند.

یک کلاغ ، چهل کلاغ رسانه ای

برخی هم اینگونه موضوع را نقد می کنند:

متأسفانه در سال‌های اخیر هر پدیده‌ای به سرعت در فضای رسانه‌ای پروبال پیدا می‌کند و به قاعده یک کلاغ، چهل کلاغ، در حجمی وسیع بازتاب پیدا می‌کند.  نهنگ آبی اساسا «بازی» نیست و ربطی هم به صنعت گیم ندارد. براساس اطلاعات موجود، داستان نهنگ آبی زمانی آغاز شد که یک دانشجوی روانشناسی در روسیه چالشی را در یک شبکه اجتماعی طراحی کرد. این دانشجو در مقام ادمین یک کانال، دستوراتی را برای کاربران و اعضا به اشتراک می‌گذاشت که براساس آن‌ها باید اعضا اقدام به کارهایی مانند طراحی نهنگ با تیغ بر بدن خود می‌کردند. بعد هم می‌خواسته تصاویر انجام این دستورات را به صورت خصوصی برای او ارسال کنند تا دستورات بعدی صادر شود. در این فرآیند ادمین با ایده‌هایی مانند تسلط بر لوکیشن کاربران، آن‌ها را تحت تسلط خود قرار می‌داده و دست آخر هم فرمان پرش از ارتفاع بلند را صادر می‌کرده است.

دلایل خودکشی
چالش‌های این بازی عموماً شامل چنین فعالیت‌هایی هستند:

صدمه زدن به خود
زود از خواب برخاستن
ارتباط برقرار کردن با بقیه نهنگ‌ها
تعهد دادن

صدمه زدن به خود، منجر به کم شدن روز به روز عزت نفس می‌شود، سرپرستان این بازی عموماً تلاش دارند تا به عزت نفس بازیکنان ضربه بزنند. نبود عزت نفس، یکی از اصلی‌ترین دلایل خودکشی است.

         

خودکشی در افرادی که کمبود خواب دارند هم شایع است؛ زیرا چنین عادتی باعثِ تحریک پذیری بازیکنان می‌شود.

و در نهایت تعهد دادن که به صورت ناخودآگاه، باعث ایجاد انگیزه در کاربران می‌شود. تمام این‌ها بسته‌ای فوق‌العاده برای آماده کردن افراد برای خودکشی آماده می‌کنند.

چالش نهنگ صورتی چیست؟

چالش نهنگ آبی در کشورهای بسیاری نفوذ کرده و اغلب این کشورها تلاش کرده اند تا به نحوی با آن مقابله نمایند. در ایران تلاش شد تا از طریق رسانه های جمعی نوجوانان و جوانان را با عواقب این چالش آشنا کرده و آنان را از قربانی این چالش شدن بازدارند. این در حالی است که کشورهای دیگری مانند برزیل از روشی دیگر برای مقابله با این چالش استفاده کرده اند. چالش نهنگ صورتی ابتکاری است که در این کشور برای مقابله با خطر چالش نهنگ آبی طراحی شده است.

چالش نهنگ صورتی نیز همانند چالش نهنگ آبی دارای 50 مرحله است. البته مراحل درنظرگرفته شده برای این بازی مثبت هستند به عنوان مثال نوشتن عبارت دوستت دارم روی پوست یک نفر با ماژیک ، معذرت خواهی و یا بخشش افراد دیگر ، اظهار دوست داشتن به یکی از خویشاوندان به صورت غیرمنتظره و … از جمله مراحل این چالش هستند.

فرد شرکت کننده در چالش نهنگ صورتی در نهایت و در مرحله ی آخر تشویق می شود تا به یک انسان، حیوان و یا یک سازمان خیریه کمک نماید.

چالش نهنگ صورتی خوشبختانه با استقبال زیادی مواجه شده است. در حال حاضر بیشتر از 300 هزار نفر در فیسبوک این چالش را دنبال می کنند. این چالش در اینستاگرام نیز بیشتر از 40 هزار فالوور دارد. چالش نهنگ صورتی هم اکنون به زبان های انگلیسی، اسپانیایی و پرتغالی بر روی وب سایت ها و به صورت اپلیکیشن تلفن همراه در دسترس است.

اقدام دیگری که در کشور برزیل انجام پذیرفته است تحت عنوان “کپیرارا زرد” نام‌گذاری شده که پیشنهاداتی را در خصوص مبارزه با پدیده نهنگ آبی و همچنین هدایت آن دسته از افرادی که به کمک و راهنمایی نیاز دارند می‌پردازد. از جمله دیگر جنبش‌های ایجاد گردیده در کشور نامبرده می‌توان به “نهنگ سبز” و “چالش جوناس” (اشاره مستقیم به حضرت یونس و قرارگیری وی در شکم نهنگ) اشاره کرد.

همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، طیف گسترده‌ای از مخاطبان پدیده مذکور را نوجوانان تشکیل داده و بازی مستقیماً افراد موجود در رده سنی فوق را هدف قرار داده است. این مهم اگرچه در کشور ایران هنوز فراگیر نشده (و انشالله که هیچ وقت هم نشود) و هیچ موردی مبنی بر انجام بازی تاکنون گزارش نگردیده است، اما تدارک اقدامات پیشگیرانه پیش از درمان در حالت کلی شرط عقل به شمار می‌رود.

ایرانی ها عادت دارند با هر پدیده ای شوخی کنند و این موضوع هم در شبکه های اجتماعی از این قاعده مستثنی نبوده است. در ادامه تصاویری از شوخی با این بازی را شاهد باشید:

**

**چالش نهنگ صورتی + نهنگ آبی

**چالش نهنگ صورتی + نهنگ آبی

**چالش نهنگ صورتی + نهنگ آبی

مطالب پیشنهادی سبز پندار:

دانلود فیلم نهنگ عنبر 2 با لینک مستقیم