روده انسان حاوی بیش از 100 ترلیون باکتری است. قسمتی از این باکتری‎ها برای عملکرد صحیح روده ضروری هستند.

سبک زندگی، برنامه غذایی، تاثیرات محیطی و رفتاری، بر سلامت روده تاثیر می‎گذارد.

عادت‎های مضر برای سلامت روده

7 عادتی که به سلامت روده شما آسیب وارد می‎کند + نحوه پیشگیری از هرکدام

اگر تعادل باکتری‎ها به هم بخورد و تعداد باکتری‎های مضر زیاد و یا تعداد باکتری‎های مفید کم شود؛ سلامت روده فرد به خطر می‎افتد. مقاومت انسولینی، افزایش وزن، التهاب، چاقی، بیماری التهاب روده و سرطان روده از مشکلات بروز این عدم تعادل و شرایط مضر است.

برای جلوگیری از این بیماری‎ها و حفظ سلامت روده به رفتارها و عادت‎هایی باید عادت کنید و مواردی را از سبک زندگی خود حذف نمایید که در این میان، 7 مورد زیر تاثیر بالایی در سلامت روده شما دارند.

7 عادتی که به سلامت روده شما آسیب وارد می‎کند + نحوه پیشگیری از هرکدام

1. عدم مصرف تنوع مناسبی از مواد غذایی

تنوع در برنامه غذایی مصرفی برای تامین مواد موردنیاز بدن، ضروری است. با کمبود مواد، بازیابی از التهاب و عفونت نیز سخت‎تر می‎شود. میوه، سبزیجات، حبوبات و تنوع بیشتر از مواد غذایی دیگر کمک می‎کند تا باکتری‎های مفید بیشتری در دسترس داشته باشیم. سبک زندگی مدرن به دلیل افزایش مصرف مواد خوراکی صنعتی از تنوع کم‎تری از ویتامین و مواد معدنی مفید برخوردار است. بهتر است نگاهی به برنامه غذایی خود انداخته و مواد گیاهی بیشتری را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

7 عادتی که به سلامت روده شما آسیب وارد می‎کند + نحوه پیشگیری از هرکدام

2. کمبود پروبیوتیک‎ها در برنامه غذایی

پروبیوتیک‎ها نوعی فیبر هستند که به رشد، بهبود عملکرد روده‎ها و فعالیت باکتری‎های مفید کمک می‎کنند. بسیاری از مواد غذایی از جمله سبزیجات، میوه‎ها و حبوبات حاوی پروبیوتیک طبیعی هستند. کمبود پروبیوتیک‎ها می‎تواند مشکلاتی را برای هضم به وجود آورد. بهتر است برای تامین پروبیوتیک کافی، مواد غذایی زیر را در نظر بگیرید:

 • لوبیا، نخود و عدس
 • جو دوسر
 • موز
 • مارچوبه
 • سیر
 • تره فرنگی
 • پیاز
 • آجیل

3. مصرف آنتی‎بیوتیکی

آنتی‎بیوتیک‎ها، داروهایی مهم و مفیدی برای درمان بیماری و التهاب‎ها هستند. این مواد دارویی در کشتن باکتری‎ها یا جلوگیری از تکثیر آن‎ها نقش دارند. اما مشکل این جا است که بر هر دو نوع باکتری مفید و بد، تاثیر می‎گذارند. آنتی بیوتیک‎ها با اینکه در کاهش باکتری‎های بد موثر هستند، اما در نهایت می‎توانند اختلالات کوتاه یا بلند مدتی در تعادل باکتری‎ها و سلامت روده ایجاد کنند.

4. کمبود فعالیت‎های تحرکی

فعالیت‎های تحرکی برای مصرف انرژی بدن نیاز است. از راه رفتن تا شنا کردن و دوچرخه سواری، همگی فعالیت‎های فیزیکی مناسبی برای سلامتی بدن هستند که می‎توانند به کاهش استرس، کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به بیماری‎های قلبی-عروقی و… کمک کنند. در کنار این موارد، وجود فعالیت تحرکی کافی به تولید باکتری مفید و سلامت روده کمک می‎کند. برای جلوگیری از چاقیو بهبود متابولیسم بدن، برنامه ورزشی و تحرکی را در میان فعالیت‎های روزانه خود قرار دهید؛ به خصوص اگر به کار پشت میز و بدون تحرکی مانند کارمندی می‎پردازید.

7 عادتی که به سلامت روده شما آسیب وارد می‎کند + نحوه پیشگیری از هرکدام

5. مصرف سیگار

تنباکو و سیگار حاوی هزاران شیمیایی مضر است که 70تای آن عامل بروز سرطان هستند. سیگار کشیدن تریبا می‎تواند بر تمامی ارگان‎های بدن تاثیر منفی بگذارد. سیگار کشیدن یکی از دلائل بروز خطرات ابتلا به بیماری التهاب روده است. بیماری که دستگاه گوارش شما را مختل می‎کند. یک بررسی نشان داد که پایان دادن به عادت مصرف سیگار می‎تواند موجب افزایش تنوع باکتریایی مفید و افزایش سلامت روده شود.

 

7 عادتی که به سلامت روده شما آسیب وارد می‎کند + نحوه پیشگیری از هرکدام6. نخوابیدن کافی

خواب کافی برای سلامت کلی بدن ضروری است. کمبود خواب می‎تواند موجب بروز بیماری‎های قلبی-عروقی و چاقی شود. خواب آنقدر اهمیت دارد که بدن شما از یک ساعت درونی برای تعیین زمان خواب بهره می‎برد. این ساعت بر مغز، هورمون‎ها و روال شبانه‎روزی شما تاثیر می‎گذارد. جالب است که روده نیز از این روالی به این شکل پیروی می‎کند. کمبود خواب، دیر خوابیدن، موکول کردن برنامه‎های کاری و دیگر فعالیت‎ها به شب و بدخوابی می‎تواند این روال را مختل کند. نوع خواب برخی افراد در یک بررسی نشان داد که نداشتن برنامه خواب کافی و دقیق می‎تواند موجب تغییر در عملکرد روده شده، چاقی، تغییر متابولیسم، دیابت نوع 2 و افزایش وزن را به دنبال داشته باشد. کیفیت خواب بر روی باکتری‎های روده تاثیر می‎گذارد و سلامت روده را دست خوش تغییر قرار می‎دهد.

7. استرس بیش از حد

سلامت روده تنها به تغذیه مربوط نیست. تحرک، خواب و همچنین استرس می‎تواند بر روی آن تاثیر بگذارد.

استرس موجب افزایش حساسیت، کاهش فشار خون و تغییر باکتریایی روده می‎شود. استرس در انواع آن می‎تواند سلامت روده را با تغییر مشخصه‎های آن و کاهش تنوع باکتریایی، به خطر بیاندازد.


حتما بخوانیدراه های حفظ سلامت پوست با 6 ویتامین ضروری | میزان موردنیاز و منابع هرکدام


چگونه سلامت روده را بهبود ببخشیم؟

سلامت روده به باکتری‎های مفید برای حفظ عملکرد صحیح آن نیاز دارد. نکات زیر را برای حفظ سلامت روده در نظر بگیرید.

 • مصرف بیشتر مواد پروبیوتیک
 • فراهم نموده شرایط و زمان کافی برای خواب
 • کاهش استرس یا مدیتیشن، ورزش و دیگر روش‎های مفید
 • مصرف مواد غذایی حاوی پلی‎فنول – بلوبری، شکلات و چای سبز حاوی پلی‎فنول هستند.

نکته آخر

سلامت روده در حفظ سلامت کلی بدن موثر است. ایجاد اختلال در سلامت روده می‎تواند مشکلات جسمی متعددی را ایجاد کند. برنامه غذایی، سبک زندگی، کیفیت خواب و نوع رفتار شما با دستگاه گوارش می‎تواند بر میزان باکتری‎های مفید تاثیر بگذارد. با حذف عادت‎های مضر و قرار دادن فعالیت‎های سالم، از سلامت روده خود محافظت کنید.